Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / Dom · 22 czerwca 2022

Na jakich zasadach można obecnie podróżować do Stanów

Jeszcze parę lat temu ktoś, kto chciałby poznać atrakcje w Ameryce, musiał składać wniosek o wizę. Wiązało się to nie tylko z tym, że trzeba było czekać, lecz również i niebezpieczeństwem, że dostanie się odpowiedź odmowną. I to w wielu przypadkach bez konkretnego, rzeczowego powodu, zwyczajnie taki był kaprys amerykańskiego konsula. Wszystko uległo zmianie w roku 2019, ponieważ wtedy Polska wypełniła konieczne warunki do tego, żeby zostać dopuszczonym do bezwizowej turystyki. Od tamtego momentu osoby lecące w celu medycznym lub turystycznym, na czas nie przekraczający 90 dni, już nie muszą mieć wizy.

W reszcie przypadków, między innymi planach podjęcia pracy czy nauki, dotychczas panujące przepisy nie zmieniły się. Rzecz jasna brak obowiązku wizowego bynajmniej nie oznacza braku formalności, nie da się tak zwyczajnie wsiąść na pokład i wylecieć.

Każda bez wyjątku osoba, która planuje wybrać się do USA na podstawie nowych przepisów będzie musiała dokonać rejestracji w elektronicznym systemie ESTA. Warto pamiętać, żeby zgłoszenie esta do stanów wypełnić nieco wcześniej, nie przed samą podróżą. Najczęściej jego obróbka zajmuje około 72 godziny, ale czasem pojawić się mogą jakieś opóźnienia. Niekiedy wnioski zostają też odrzucone, co nie będzie jednak oznaczać zakazu wjazdu do Stanów.

Przy odmowie można rozpocząć standardową procedurę wizową, to znaczy wypełnić wszystkie dokumenty i umówić się na wizytę z konsulem. W czasie rejestracji w systemie ESTA trzeba pamiętać, że zezwolenie na taki wyjazd jest ważne jedynie przez dwa lata.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY