Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY / Remont · 6 lipca 2021

Typy obróbki metalu – hartowanie

Jakikolwiek materiał, w tym także metale i wyroby stalowe bez najmniejszego problemu wolno poddać przeróżnym rodzajom obróbki. Są w stanie to być odmiany mechaniczne, cieplne, chemiczne i wiele innych. Zapewne większość z nas przynajmniej raz w życiu dokonywała pewnych prac przy produktach metalowych, każda z nich jest swego typu obróbką.

Pośród mechanicznych, najbardziej modnym jest oczywiście skrawanie, inaczej cięcie pozwalające zdobyć materiał o określonych i niezbędnych nam wymiarach. Do tego dochodzi również szlifowanie, wiercenie, gięcie, frezowanie, wytaczanie oraz dużo innych. Pod względem syntetycznym w największym stopniu globalną formą jest hartowanie pozwalające zdobyć jeszcze poprawniejsze właściwości i wytrzymałość na wiele składników zewnętrznych oraz działanie przeróżnych sił fizycznych. Do obróbki należy zaliczyć też zagruntowanie i malowanie, dające solidność na korozję i zabezpieczające przed najgorszym możliwym faktem, innymi słowy rdzą.

Każdy proces bez względu czy mechaniczny, fizyczny, chemiczny bądź też inny określany jest mianem obróbki stali, bo to właśnie dzięki temu zmienia ona swój kształt, parametry i ogólny wygląd zewnętrzny – więcej na Energoel. Najważniejszym procesem chemicznym występującym w trakcie obróbki stai jest bezsprzecznie hartowanie. Ma okazję dotyczyć ono nie tylko tego rodzaju materiału, ponieważ niezmiernie niejednokrotnie słyszymy też o hartowanym szkle lub innych wyrobach.

Wykonuje się go w zasadzie przez wzgląd na uzyskiwanie materiałów o jak wysokiej odporności na działanie wszelkich elementów fizycznych, takich jak siły dynamiczne i statyczne i mechanicznych. Po ukończeniu tego etapu obróbki, żadne siły nie są w stanie zniszczyć w każdym calu danego materiału, a w szczególności stali. Jest parę metod stosowania tego typu procesu, a są to zazwyczaj: proste, stopniowe, izotermiczne, powierzchniowe (płomieniowe, indukcyjne, kąpielowe, ślepe, laserowe, kontaktowe, elektrolityczne, impulsowe).

Całkowita norma hartowania polega na wykonywaniu dwóch następujących niedługo po sobie czynności. Główną jest wymagane rozgrzanie stali do temperatury wynoszącej powyżej 700 stopni i utrzymywanie jej przez ustaloną długość czasu. Po takim wygrzaniu ma obowiązek nastąpić jak najszybsze schłodzenie, żeby nie powstały niekorzystne tlenki mogące zmienić właściwości materiału.br>

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY