Dom · 14 kwietnia 2021

Blachy oraz blachowkręty – perfekcyjne połączenie

Blachy odnajdują zastosowanie w lokalizacjach nadzwyczaj narażonych na niekorzystne działanie środowiska oczywistego. Najczęstszym zastosowaniem tego rodzaju blachodachówek jest obicie dachów, w związku z czym blachy te nieustannie stykają się z wodą, wiatrem, śniegiem, gradem i słońcem. Żeby zapobiec niszczeniu dachów, należy realizować ich regularną konserwację. Każdego rodzaju blachy mają inne oczekiwania w tym zakresie.

Sprawiedliwy i troszczący się o dobro klienta dystrybutor bezwzględnie ma obowiązek umieszczać wiadomości dotyczące technicznych wymogów blach w paczkach, w których blachy są dostarczane klientowi – tam jest także informacja, jakie blachowkręty wykorzystywać. Oczekiwania te obejmują standardy rozładunku, instalacji, przechowywania oraz konserwacji. By blachy służyły przez długie lata jako bezpieczne i szczelne pokrycie dachu, należy dogłębnie respektować dokładnych zaleceń producenta, a w razie jakichkolwiek niepewności w zakresie eksploatacji dachu skontaktować się z nim jawnie, żeby uzyskać szczegółowe informacje.

Dachy wykonane z blach są wysoce narażone na działanie niesprzyjających elementów środowiskowych. Niszczyć je może słońce, deszcz, wiatr, a także znajdujące się w powietrzu substancje chemiczne i mchy i porosty. Na obecność tych dwóch minionych niejednokrotnie skarżą się użytkownicy dachów. Rozkwit porostów oraz mchów nie wynika jednak z niedostatecznego wyboru pokrycia dachu. Z blach udaje się je nadzwyczaj błyskawicznie usunąć.

Porosty i mchy pojawiają się zazwyczaj na zacienionych obszarach dachu, np. na północnej połaci dachu lub ewentualnie w cieniu drzew. By je usunąć, najlepiej jest stosować specjalne środki przeciw porostom. Trzeba nim spryskać blachę przy przeznaczeniu dobrych środków ostrożności. Koniecznie wypada pamiętać o tym, że są to substancje wielce toksyczne, w związku z czym warto zabezpieczyć rury oraz rynny. W razie jakichkolwiek kłopotów z eliminowaniem mchów z blach trzeba skontaktować się z fabrykantem czy też wprawnymi monterami.